Efter kritik från krögare och kommunala instanser över polisens bristande kontrollverksamhet av narkotikahandeln på krogen gör nu polisen reträtt. Det framkommer i GP:s artikel samt här i polisens replik. Polismästare Lars Klevensparr ”tar åt sig kritiken”, vilket väl inte är alltför förvånande, och lovar bättring.
Man hade ju undrat hur det hade sett ut om han sagt att han inte tog åt sig kritiken alls, och lovade försämring.
Klevensparr är ju såklart medievan, annars hade han inte haft den positionen han har. Faktum är att det tycks vara Klevensparrs främsta uppgift, att föra fram polisens internpolitiska agenda via media. Ena dagen vill han ta bort femtillstånden, trots tidigare politiska beslut om en avreglering. Anledning: Polisens bristande resurser.
Ekonomiska ramar saknas för att bevaka en yta mindre än Heden under några timmar.
Dvs Avenyn, som nu då istället skall stänga -03 rakt av. Som tur var fick han inte sin vilja igenom. Hade nog blivit lugnt. Efter Tre.
Men nu skall polisen få mer resurser att bekämpa narkotikahandeln i krogmiljö.
Detta lovar Lars Klevensparr.
Åå det var ju bra det!
Men så kommer brasklappen. Denna ständiga offerposition. Slår med ena handen, kräver med den andra.
Till GP:
– Det är poliser vi får ta från annan verksamhet. Det betyder att vi måste ta resurser från annat. Jag tänker på bl.a spritbussarna. Det är tyvärr ingen prioriterad verksamhet när vuxna säljer till andra vuxna.
Underförstått: Polisen behöver mer resurser.
Samtidigt finns fler poliser i Sverige än någonsin. Fler än 20.000 idag, vilket är 3.000 fler än 2006.
Hur många poliser behövs det egentligen finnas för att man från ledningshåll skall inse att det kanske inte resurserna som det är fel på, utan organisationen. Dvs kanske också Lars Klevsparrs huvud.
Lars säger att polisen inte kan prioritera att jaga ”spritbussar” – som polisen ju också skulle bli bättre på alldeles nyss? – där vuxna säljer alkohol till vuxna. I alla fall inte om man samtidigt skall beivra drogbruk bland andra vuxna, fast då på krogen.
Något som Lars Klevensparr inte tycks ha det minsta problem att prioritera är dock bevakning av fotbollsevenemang. Då kan man kalla in folk från hela Västsverige som står och myser i solen och räknar in OB.
Allt flygfärdigt söder om Linsköping kallas upp, inga problem, inklusive Saab 32 Lansen.
Fast fånga några delvis vuxna som frivilligt slåss mot andra delvis vuxna lyckas man inte med.
De slåss i Landala istället. Fusk!
Min slutsats att jag tycker att Lars Klevensparr är en inkompetent man som bara använder sin position till att äska mer pengar och resurser i tidningarna istället för att göra sitt jobb: Fånga bovar.
Kommentarer på Kling och Klang i polisverksamheten: Polisen skall numer kanske stoppa knarket