Nationaldagen imorgon? Vad skall man med den till sporde den vetgirige. Svaret är att man skall sova sig igenom den. Krutet lägger vi istället på torsdagen, då vi bränner ljusen i bägge ändar. Lagom till vi vaknar imorgon kirrar vi folköl och drar till Apslätten & Picknickfestivalen.
Rio Rio har sin ökända Klubb Zättigung som håller igång ända till 05 på morgonen. Genom högtalarsystemet får vi ta del av prominenser som Axel Boman och Jennifer Dahlgren.
Klubb Zättigung @ Rio Rio // 5 juni 22-05 // 60 kr
Trummor & Orgel är en omisskännligt begåvad instrumentell brödraduo som återvänder till Pustervik efter några år i exil. Bästa skivan någonsin i ryggen och vi intervjuade dem här
Trummor & Orgel @ Pustervik // 21-03 // 160 kr
Clandestinofestivalen kickar igång med tre dagar långt program. Enbart två- och endagarsbiljetter kvar att lösa, men det finns även gratisevenemang på t.ex Galleri Vita rosen och Söderlingska Parken.
Clandestinofestivalen // Juni 5-7 // Se separat program
Lounge(s) på Avenyn börjar bli en riktig torsdagsinstitution för den lite smartare och hippare publiken som ofta går ut. Alltid bra djs på olika golv med varierande musikstilar. Den hungrige slipper dessutom Sibylla: varje torsdag hela sommaren står Werner från Lasse på Heden och bjuder på gratis korv av varierande kryddning uppe på takterassen. Inte sällan med en cigg i mungipan. Dessutom halva priset i baren fram till 24.
Klubb (S) på Lounge(s) // 22-03 // 22 år
Jag hörde att det var 22 gymnasier som har examensavgångar idag. En hårt prövad krögare jag är bekant med sa att de funderat på att sluta med studentfesterna, berättade om gråt och skrik och hur de alltid fick städa upp drivor av miniatyrflaskor inne på damtoan: Tjejerna smugglade nämligen alltid in dem i behån där de visste att vakterna inte tittade. Men så avslutade han: ”men vad fan, nånstans måste de ju få vara. Alla kan ju inte hyra Folkets hus.
Skolavslutning är det dessutom på Gården @ Jazzhuset // Fri entre hela kvällen 22-03