Idag hölls en minnesgudstjänst för anti-poeten Nina Ahlzén som la ut krönikor på Gbg Nonstop, sista gången två dar innan hon valde att ta livet av sig. Hennes kropp är fortfarande inte funnen. Ceremonin var i Masthuggskyrkan. Nadja och jag stod och beundrade utsikten över Göteborg innan vi slank in i kyrkan.
Kalle Ruuth spelade otroligt snygg slidegitarr och jag kunde inte annat än att svänga loss lite i kyrkbänken. Många höll små tal och läste dikter. Bland annat Ninas dotter som sjöng med en späd oförställd vackert klingande röst. På slutet fick man gå fram, tända ett ljus och säga adjö till Nina. Jag tände ljuset, tittade på ett foto föreställande Nina och hörde mig själv
– Vi fortsätter!
Tre st personer som varit engagerade i Gbg Nonstop har dött inom loppet av ett år. Vår dödsstatstik är ganska hög. Men två tredjedelar lever fortfarande. Inte bara lever, lever intensivt!
GBG NONSTOP MANIA
Ännu en gång får vi tacka Nina för hennes ord och engagemang, och bästa Nina – VI FORTSÄTTER!
Poeten Louise Halvardsson var också i kyrkan, hon skrev till Nina
Kanske hade hon levt längre
om det inte funnits speglar
sätt att mäta
lycka på
Vi kan vara inuti
varandras kroppar
men inte tränga in
i någons knoppande
tankar
När livet blänker till
kan det tolkas
som en solstråle
ett knivblad
eller ett mynt
som tappat sitt värde
Hon kommer aldrig mer
att gömma sig
för kameran
men det blixtrar fortfarande
om hennes poesi.
En kommentar på på minnesgudstjänst för Nina